Blizna– to zmiana powstała po ubytku, urazie bądź uszkodzeniu skóry.

 
Proces gojenia polega na uzupełnianiu zniszczeń tkanką łączną włóknistą- składa się ona z nowych tkanek i włókien kolagenowych. 

 

W wyniku gojenia się zmieniony obszar zyskuje nieregularny, chropowaty, wyróżniający się kształt.

Etapy powstawania blizn:

 

faza zapalna (48- 72h)– w miejscu uszkodzenia powstaje stan zapalny, tkanka staje się przekrwiona i zwiększa się przepuszczalność naczyń włosowatych, w tym czasie wytwarzany jest skrzep krwi, który zabezpiecza ranę przed czynnikami zewnętrznymi, a także uwalniane zostają czynniki wzrostowe, które odpowiadają za stopniowe wytwarzanie nowej tkanki.

 

organiczna faza zapalna (7 dni)- organizm oczyszcza ranę z obumarłych komórek i drobnoustrojów, naczynia krwionośne wnikają do rany.

 

faza proliferacji (10- 15 dni)- dochodzi do wytwarzania kolagenu i powstawania nowych komórek, rana wypełnia się włóknami kolagenowymi, które uzupełniają ubytek, podczas tej fazy powstaje nabłonek, a następnie strupek pod którym jest blizna.

 

faza przebudowy, remodelingu, dojrzewania (1 miesiąc- 2 lata)- proces, podczas którego dochodzi do formowania i zagęszczania włókien kolagenowych, nowe włókna kolagenowe zastępują stare, blizna przemienia się w skórę właściwą.

 

Rodzaje blizn

 

Ze względu na wygląd:


blizny keloidowe- bliznowce- to blizny, które tworzą się z nadmiaru włókien kolagenowych i rozrastają się poza obręb rany, są wypukłe, twarde, o nieregularnym kształcie, mają kolor czerwony, sinoczerwony, fioletowy.

 

blizny przerostowe- twarde, wypukłe, zaczerwienione lub jaśniejsze od otaczającej skóry, nie przekraczają obszaru pierwotnej rany.

 

blizny zanikowe- atroficzne- powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych, są to także wgłębienia powstałe w wyniki zbyt małej ilości produkcji kolagenu.

 

 

 

Ze względu na pochodzenie:


blizny pourazowe,
blizny pooperacyjne i pozabiegowe,
bliznę po cesarskim cięciu,
blizny po operacjach plastycznych,
blizny po oparzeniach,
blizny po trądziku i po ospie wietrznej.

 

 

 

Ze względu na czas powstania:


blizny niedojrzałe- gruba, twarda, czerwona, swędząca, bolesna, wypukła.

 

blizny dojrzałe- jasna, płaska, miękka, elastyczna.

Składniki aktywne pomocne w redukcji blizn: silikon, heparyna, alantoina, wyciąg z cebuli, masa perłowa, wąkrotka azjatycka, wyciąg ze śluzu ślimaka, olejki roślinne, witaminy A,C i E, aminokwasy, czynniki wzrostu, komórki macierzyste i substancje odbudowujące warstwę hydrolipidową.

Co to jest blizna. Jak powstaje blizna. Co stosować na skórę z bliznami. Składniki aktywne na blizny. Jakie są rodzaje blizn. Skuteczne sposoby na blizny. Jak się pozbyć blizn. Domowe sposoby na blizny. Zabiegi na blizny. Blizny.