Przebarwienia są zaburzeniem związanym z pigmentacją skóry. Są to zmiany kolorytu w postaci plam o różnej wielkości i kształcie. Powstają w efekcie produkcji melaniny, czyli naturalnego pigmentu skóry, który jest produkowany przez komórki- melanocyty.
Zmiany na skórze tworzą się przez zaburzoną pracę melanocytów, które nieprawidłowo rozprowadzają barwnik, produkują jego nadmierną ilość lub po prostu tworzą skupiska swoich komórek. W konsekwencji czego tworzą się ciemniejsze plamki, piegi i przebarwienia.
Wyróżniamy:
Piegi są to małe jasnobrunatne lub ciemnobrunatne plamki, często występujące w grupach. Są głównie na twarzy, przedramionach i dłoniach, u osób z I fototypem skóry. Zabarwienie ciemnieje pod wpływem słońca.
Melasma (ostuda) to przebarwienia, które powstają na skutek zmian hormonalnych. Są to ciemne brązowe plamy o nieregularnym kształcie, które występują na policzkach, skroniach i czole. Zabarwienia ciemnieją pod wpływem ekspozycji na słońce.
Plamy soczewicowate (starcze) są to nieregularne ciemne zmiany. Przyczyną ich powstania jest starzenia się skóry oraz nadmierna ekspozycji na słońce. Najczęściej powstają na grzbietach dłoni i twarzy.
Przebarwienia wtórne są efektem działania na skórę czynników zewnętrznych (środków fototoksycznych), zalicza się do nich także ślady pozapalne (po trądziku), po urazach, alergiach skóry, po powikłaniach zabiegowych, w których dochodzi do uszkodzenia naskórka.
Powstają one w wyniku:
zmian hormonalnych (ciąża, menopauza),
trądziku,
naturalnych procesów starzenia się,
chorób dermatologicznych,
schorzeń wątroby, nerek lub tarczycy,
braku fotoprotekcji,
działania promieni słonecznych,
leków antykoncepcyjnych,
powikłań pozabiegowych,
działań genetycznych,
stosowanie leków, ziół, kosmetyków zawierających związki fotouczulające.
Składniki aktywne, które pomagają redukować przebarwienia:
witamina C,
arbutyna,
niacynamid,
bakuchiol,
retinol i retinoidy,
korzeń z lukrecji gładkiej,
mekwinol,
heksylorezorcynol.
Czym są przebarwinia. Co powoduje przebarwienia. Co stosować na skórę z przebarwieniami. Składniki aktywne na przebarwienia. Jakie są rodzaje przebarwień. Skuteczne sposoby na rzebarwienia. Jak się pozbyć przebarwień. Domowe sposoby na przebarwienia. Zabiegi na przebarwienia. Przebarwienia na twarzy. Przebarwienia na dłoniach. Przebarwienia na ciele. Rozjaśnianie przebarwień.